Sursa: olympic.md

Sportivii din Republica Moldova, printre primii 10 la Campionatul mondial de para-atletism

Între 17 și 25 mai, orașul Kobe din Japonia a găzduit Campionatul Mondial de Para-Atletism, la care au participat mai mult de 1000 sportivi din lume. Republica Moldova a fost reprezentată de cinci atleți, patru dintre aceștia reușind să se claseze în top 10 la probele lor respective.

Conform Comitetului Olimpic, Vladimir Butucea, participant la Jocurile Paralimpice de la Tokyo 2020, a obținut cel mai bun rezultat personal la aruncarea greutății, clasa F12, terminând competiția pe locul 7. Performanța sa a fost una impresionantă, consolidându-și statutul de atlet de top în categoria sa.

Andrian Zabulica, concurând la aruncarea greutății, clasa F37, a reușit de asemenea un record personal și s-a clasat pe locul 10, iar Gheorghe Spîninu, în aceeași probă dar la clasa F35, a înregistrat cel mai bun rezultat din cariera sa personală, ocupând locul 7. Ambii sportivi au fost recent incluși în echipa națională și au demonstrat o evoluție rapidă în acest sport.

Totodată, Evelina Cristina Crețu, care a participat la trei probe de alergare (100 m, 200 m și 400 m) în clasa T12, a avut cea mai bună performanță la distanța de 400 m, unde s-a clasat pe locul 8.

Ion Cernei, la aruncarea suliței, clasa F13, a terminat pe locul 13.

Sportivii moldoveni au fost însoțiți de antrenoarele Alexandra Marghieva și Iuliana Dovganici, care le-au oferit sprijin și îndrumare pe parcursul competiției.

Campionatul respectiv reprezintă un pas important pentru sportivii paralimpici care practică Para Atletismul. Acesta le crește șansele de calificare la Jocurile Paralimpice de la Paris 2024.