O schemă de spălare de bani în valoare de aproximativ 13,5 milioane de lei, proveniți din evaziune fiscală și contrabandă, a fost deconspirată. În cadrul anchetei au fost efectuate 26 de percheziții și au fost ridicate peste 5 milioane de lei.
Potrivit oamenilor legii, membrii grupului infracțional ar fi încercat să ascundă proveniența banilor prin intermediul unei companii din domeniul imobiliar.
Anchetatorii susțin că aproximativ 13,5 milioane de lei au fost introduși în circuitul financiar în baza unor contracte de împrumut încheiate între fondatori, administratori și companie.
Banii ar fi fost folosiți pentru achitarea unor lucrări de construcție, procurarea materialelor și serviciilor, dar și pentru efectuarea unor plăți către agenți economici din străinătate.
Potrivit investigațiilor, fondurile ar proveni din evaziune fiscală, contrabandă cu mărfuri introduse ilegal în țară și activități ilegale de întreprinzător. Veniturile obținute nu ar fi fost declarate, fiind evitată astfel plata impozitelor.
Cu sprijinul angajaților „Fulger”, oamenii legii au efectuat 26 de percheziții la domicilii și alte locații vizate în dosar.
În urma descinderilor au fost ridicate telefoane mobile, dispozitive electronice, carduri bancare, documente, contracte de împrumut, acte ale unei companii de transport, dar și bunuri fără acte de proveniență, inclusiv haine, încălțăminte și accesorii.
De asemenea, au fost ridicate mijloace financiare în valoare de peste 5 milioane de lei.
Bunurile și documentele urmează să fie supuse expertizelor, iar investigațiile continuă pentru stabilirea tuturor circumstanțelor cazului.


