Președinta Maia Sandu a venit cu prima reacție după demiterea șefului Moldatsa, Dumitru Vangheli. Șefa statului a recunoscut că au existat suspiciuni semnalate de Serviciul de Informații și Securitate, însă verificările ulterioare au arătat că acestea nu s-au confirmat. Declarațiile au fost făcute în cadrul unei emisiuni televizate.
Maia Sandu a declarat că, în acest caz, instituțiile statului au eșuat.
„E adevărat că au existat anumite suspiciuni și la moment s-a discutat în echipă să se verifice, dar lucrurile care au venit au fost că nu e adevărat. E clar că e un eșec pe linie”, a afirmat președinta.
Șefa statului a mai spus că a aflat din investigațiile efectuate că informațiile prezentate de Dumitru Vangheli în CV-ul său nu corespundeau realității.
„Omul și-a asumat pe propria răspundere, dar trebuia să se facă o verificare. Dincolo de faptul că a mințit în CV, am văzut și politicile salariale, care reprezintă un abuz clar”, a declarat Maia Sandu.
Amintim că Dumitru Vangheli a fost demis din funcția de director al întreprinderii de stat Moldatsa. Ordinul a fost semnat luni, 22 iunie, de directorul Agenției Proprietății Publice, Roman Cojuhari.
Agenția Proprietății Publice a inițiat pe 18 iunie o anchetă de serviciu pentru a verifica informațiile incluse de Dumitru Vangheli în dosarul depus la concursul pentru funcția de director al Moldatsa. Decizia a venit după publicarea unei investigații a Ziarului de Gardă, care arată că acesta ar fi prezentat informații false privind studiile și experiența sa în aviație. Potrivit investigației, Vangheli a susținut că a obținut licența de pilot la o academie privată din Canada și că a activat timp de doi ani în calitate de pilot la cea mai mare companie aeriană din această țară. Aceste informații nu au fost confirmate, inclusiv de compania menționată, potrivit răspunsurilor obținute de jurnaliști.
Investigația mai arată că, după preluarea conducerii interimare a întreprinderii „Moldatsa”, în august 2024, Dumitru Vangheli ar fi făcut mai multe angajări și promovări controversate. Printre acestea se numără angajarea partenerei sale, care ar fi fost făcută la scurt timp după Ziua Îndrăgostiților, precum și promovarea ulterioară a acesteia.
Totodată, în aceeași perioadă, ar fi fost majorate salariile în întreprindere, iar unele au ajuns la aproximativ 100 de mii de lei lunar pentru anumite funcții de conducere. După câștigarea concursului pentru funcția de director, Vangheli ar fi efectuat și o donație către partidul de guvernare. În plus, în 2024 ar fi beneficiat de plăți suplimentare semnificative, inclusiv o ”primă de sărbătoare” de 99 de mii de lei și un supliment pentru ”intensitatea muncii” de 39 de mii de lei.


