Vladimir Bolea cere revizuirea salariilor din întreprinderile de stat după scandalul Moldatsa

Vladimir Bolea, ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, afirmă că salariile angajaților întreprinderilor statului trebuie revizuite și stabilitate conform aportului adus statului. Declarația a fost făcută pe fondul scandalului în jurul întreprinderii strategice Moldatsa a cărei angajați au lefuri de zeci de mii de lei, iar printre ei și comunicatoarea Anastasia Taburceanu, fosta consilieră a premierului Natalia Gavrilița și verișoara președintei Maia Sandu. Anastasia Taburceanu, care ar fi avut în acest an un salariu de până la 120.000 de lei pe lună, a demisionat din funcție și a anunțat că va întoarce toate sporurile și adaosurile la salariu.

,,Voi restitui sumele încasate ca sporuri și adaosuri la salariu de bază pentru întreaga perioada în care am activat în această instituție. Îmi pare rău că, prin acțiunile și deciziile mele individuale, au fost afectați oamenii fără nicio legături cu stiuația dată”,  a scris Anastasia Taburceanu, comunicatoare demisionară a Întreprinderii Moldatsa.

A menționat Anastasia Taburceanu pe pagina sa de Facebook. Roman Cojuhari, șeful Agenției Proprietăți Publice, structură care figurează în calitate de fondator al întreprinderii Moldatsa a subliniat că ancheta demarată după informațiile dezvăluite de presa de investigație continua, urmând să fie analizate amplu toate salariile, inclusiv și achizițiile.

 ,,Am solicitat Comisiei de Cenzori să facă o analiză detaliată, amplă pentru toată salarizarea 2025-2026 până în prezent, inclusiv toate achizițiile care au fost făcute în această perioadă. Pe lângă această am solicitat Ministerului Finanțelor să fie dispusă un control, să fie efectuat de inspecția financiară pentru a examina paralel, dar și mai amănunțit toate aceste detalii pentru a vedea dacă într-adevăr au fost depășite plafoanele de salarizare, au fost făcute corect achizițiile, au fost cheltuiți banii de la întreprinderea de stat Moldatsa”,  a declarat șeful APP, Roman Cojuhari.

 ”De asemenea, responsabilii Moldatsa au subliniat că întreprinderea de stat nu este finanțată din bugetul de stat și nici din taxele și impozitele cetățenilor, iar salariile ,,sunt direct proporționale și corelate cu creșterea traficului aerian, activitatea se desfășoară 24 din 24, servicii de management a traficului aerian, serviciul navigație și supraveghere, serviciul de management a informației aeronautice, serviciul de management a informației meteorologice”, au precizat aceștia.

Vladimir Bolea, ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, afirmă că trebuie revizuite lefurile la toate întreprinderile statului.

,,Cu siguranță trebuie de făcut o revizuire a salariilor care sunt plătite și trebuiesc comensurate cu aportul adus dezvoltării statului”,  a spus ministrul Infrastructurii, Vladimir Bolea.

Scandalul a pornit de la fostul șef al Moldatsa, Dumitru Vangheli, care a fost concediat recent pe fondul suspiciunilor privind includerea informațiilor false în CV-ul său sau angăjărilor dubioase, inclusiv a iubitei sale. Iar Radu Marian, președintele Comisiei Economiei, Buget și Finanțe recunoaște că a greșit atunci când nu a verificat suplimentar anumite informații din CV-ul lui Dumitru Vangheli.

,,M-am concentrat mai mult pe analiza rezultatelor financiare ale companiei, care erau cu mult îmbunătățite. Însă eu nu mi-am schimbat valorile nici pe o secundă. În continuare cred că oamenii, indiferent de funcții sau poziții, trebuie să fie corecți, iar minciuna să nu fie tolerată”, a scris Radu Marian, președintele Comisiei Economie, Buget și Finanțe.

El a mai subliniat că a criticat anterior fostul director Moldatsa din anul 2021 din motiv că și-a dat o primă de peste 350 mii lei pe lângă salariul lunar de 71 mii lei, dar susține că situațiile de atunci și acum sunt total diferite: atunci era pandemie și compania avea pierderi, iar acum aceasta are profit.

Între timp, fostul director al Moldatsa, Sorin Stati, a susținut că grantul de trei milioane de euro, oferit Republicii Moldova de Eurocontrol în 2022 pentru susținerea activității întreprinderii în perioada de criză, ar fi dispărut, informația fiindu-i comunicată de Dumitru Vangheli, demis recent de la șefia întreprinderii. Mai mult, acesta a sugerat că situația ar avea legătură cu fostul ministru al Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Andrei Spînu, care a negat acuzațiile și a reamintit că nu mai este ministru din 2024, într-un mesaj pe pagina sa de Facebook.

,,Toate resursele alocate de Eurocontrol pentru plata salariilor și implementarea echipamentului  au fost auditate și verificate cap-coadă de Eurocontrol. Cer Moldatsa să publice toate informațiile referitoare la utilizarea resurselor de la Eurocontrol. Informația trebuie să includă toate sumele transferate de Eurocontrol și toate cheltuielile care au fost realizate”, a precizat fostul ministru al Infrastructurii, Andrei Spînu.

Au negat aceste informații și responsabilii Moldatsa, subliniind că acestea au fost infirmate de raportul unui audit independent.

AFLĂ DETALII DESPRE

DISTRIBUIE ȘTIREA