Publicul este invitat vineri, 26 iunie, la ora 20:00, în Piața Marii Adunări Naționale, unde va fi prezentat spectacolul „1946”, montat de Teatrul Republican „Luceafărul”, în regia lui Slava Șambriș. Reprezentația are loc în cadrul expoziției „Teroarea de stat în Moldova sovietică. Amploare, victime și făptași”.
Spectacolul este dedicat memoriei victimelor foametei organizate din anii 1946–1947 și are la bază mărturii din volumul „Cartea foametei”, autoarea căreia este Larisa Turea. Totdată, vor fi prezentate și interviuri realizate de echipa teatrului. Montarea aduce în prim-plan experiențele oamenilor afectați de foamete, frică și pierderi în acea perioadă.
Expoziția „Teroarea de stat în Moldova sovietică” este deschisă până pe 6 iulie, în Piața Marii Adunări Naționale, și poate fi vizitată zilnic între orele 09:00 și 21:00. Aceasta reunește documente, fotografii și mărturii despre deportări, foamete și represiunea sovietică.
Evenimentul este organizat de Ministerul Culturii și Agenția Națională a Arhivelor, cu sprijinul mai multor instituții partenere.

