Maia Sandu a semnat decretul. Fostul director adjunct al SIS, Alexandru Bălan, rămâne fără cetățenia Republicii Moldova

Fostul director adjunct al SIS, Alexandru Bălan, rămâne fără cetățenia Republicii Moldova. Președinta Maia Sandu a semnat decretul pe 23 iunie.

Decizia vine la aproape două luni după ce Alexandru Bălan a fost eliberat în cadrul unui schimb de deținuți. Pe 28 aprilie 2026, acesta a fost grațiat prin decret prezidențial și transferat autorităților din Belarus, în schimbul eliberării a doi angajați ai Serviciului de Informații și Securitate, reținuți anterior în Federația Rusă.

Alexandru Bălan a ocupat funcția de director adjunct al SIS și a activat ani la rând în structurile de securitate ale statului. În ultimii ani, numele său a fost vizat în mai multe dosare răsunătoare.

În Republica Moldova, acesta a fost condamnat la un an și șase luni de închisoare pentru tentativă de divulgare a secretului de stat. Totodată, în România este cercetat într-un dosar de trădare, fiind acuzat că ar fi transmis informații unor reprezentanți ai serviciilor speciale din Belarus

AFLĂ DETALII DESPRE

DISTRIBUIE ȘTIREA