O femeie de 53 de ani din raionul Ungheni a rămas fără sute de mii de lei după ce a fost victima unei escrocherii complexe. Polițiștii au reușit să împiedice pierderea unei noi sume de bani și au reținut două femei din Ucraina.
Potrivit Poliției, victima a fost contactată telefonic de persoane necunoscute, care au convins-o să transmită un cod de confirmare primit prin SMS.
Ulterior, aceasta a fost sunată de alte persoane care s-au prezentat drept angajați ai unei bănci și au anunțat-o că pe numele ei ar fi fost efectuat un transfer suspect de bani în străinătate.
Escrocii au continuat să exercite presiuni asupra femeii, pretinzând că sunt reprezentanți ai Serviciului de Informații și Securitate și avertizând-o că riscă să fie reținută.
Speriată, femeia a fost convinsă să transmită bani pentru a „rezolva situația”.
Pe 23 iunie, victima a transmis 229.000 de lei unei persoane necunoscute. A doua zi, aceasta urma să predea încă 220.000 de lei.
În timpul transmiterii celei de-a doua tranșe, polițiștii au intervenit și au reținut în flagrant două femei din Ucraina, în vârstă de 44 și 45 de ani.
Cele două suspecte au fost reținute pentru 72 de ore.


