Chișinăul a găzduit în premieră Marșul Factorilor Poștali, la 100 de ani de la primul zbor București–Chișinău

Chișinăul a devenit, în premieră, punctul de întâlnire pentru sute de poștași de pe ambele maluri ale Prutului, reuniți la cea de-a 46-a ediție a Marșului Factorilor Poștali. Competiția, organizată de instituțiile de profil din ambele țări, a transformat centrul capitalei într-un spațiu al sportului, tradiției și colaborării. Evenimentul a marcat 100 de ani de la primul zbor aeropoștal pe ruta București–Galați–Chișinău și a adus în prim-plan o profesie în care mișcarea face parte din rutina zilnică.

Sunt obișnuiți să parcurgă zilnic kilometri întregi pentru a livra scrisori, pensii și colete. De această dată, însă, zeci de poștași din Republica Moldova și România au lăsat deoparte traseele obișnuite și s-au întrecut într-o competiție organizată chiar în centrul Chișinăului. Câte 80 de poștași din România și din Republica Moldova au intrat în competiția sportivă. Femeile au alergat trei kilometri, iar bărbații – cinci kilometri și jumătate.

Printre alergătoare s-a numărat și Dorina, venită special de la Cluj-Napoca. Femeia împarte scrisori de 37 de ani și spune că meseria de poștaș presupune răbdare de fier și dedicare totală.

”Ceva experiență nouă pentru noi. Pentru că nu am fost niciodată, doar până la Iași. Acum am trecut granița, am văzut și Prutul, păcat că nu au fost flori, să le văd.”

Un alt participant este Ștefan Simedre, originar din județul Constanța, care livrează corespondență de aproape trei decenii.

” Sincer, am venit în altă țară, dar parcă tot ca la noi. E plăcut să treci granița, să ajungi dincolo, să intri într-un magazin și să vorbești aceeași limbă. E plăcut. E o experiență plăcută.” 

Printre poștașii din Republica Moldova s-a numărat Emanuela Anghișov. Aceasta spune că profesia i-a oferit posibilitatea să fie aproape de oameni.

”Eram în concediu de maternitate și îmi doream o activitate. Pentru că cinci ani să stai acasă nu e atât de ușor, e obositor. Și pentru că era loc vacant, am hotărât la poștă să merg. Mie îmi place să comunic cu oamenii. ”

Iar Alexandra Cojocaru menționează că evenimentul este un prilej excelent de socializare.

”Un pic de relaxare. Ne mai schimbăm cu părerile noastre, pentru că fiecare are oficiul său. Așa că noi avem o experiență după. Munca îl înfrumusețează pe om, să știți. Dacă ar mai fi și o leafă mai bunișoară, în general ar fi super. ”

Pe tricourile participanților a fost imprima sloganul „Și desprindere de soartă. Și întoarcere la rost.”, versuri semnate de regretatul poet Dumitru Matcovschi. Directorul Poștei Române afirmă că citatul reflectă perfect misiunea instituției.

”Noi credem că o companie de poștă are rolul de a uni, de a aduce oamenii mai aproape. Dumitru Matcovschi este unul dintre autorii emblematici ai spațiului românesc și ne bucurăm că avem ocazia să-i ducem cuvintele mai departe astăzi.”, a spus Florin Valentin Ștefan, director general, Poșta Română.

Organizarea competiției la Chișinău are și o valoare simbolică. Evenimentul are loc la 100 de ani de la primul zbor aeropoștal pe ruta București–Galați–Chișinău.

”Este un bun prilej să ne consolidăm relațiile de prietenie și bunele relații de colaborare pe care le avem cu colegii de la Poșta Română. Totodată este un moment prin care urmărim să promovăm această profesie care este destul de veche, dar importantă pentru societatea noastră”, a precizat Violeta Cojocaru, administratoare Poșta Moldovei.

La cea de-a 46-a ediție a competiției au participat aproximativ 500 de poștași din România și 300 din Republica Moldova. Dintre aceștia, 160 au concurat în probele sportive, iar ceilalți au participat la organizarea evenimentului și la susținerea colegilor. La final cei mai rapizi concurenți au fost premiați.

AFLĂ DETALII DESPRE

DISTRIBUIE ȘTIREA