Anastasia Nichita, pe podiumul Campionatului Mondial de lupte. Sportiva a cucerit argintul

Luptătoarea Anastasia Nichita a cucerit medalia de argint la Campionatul Mondial de lupte, rezervat senioarelor, la categoria de greutate de până la 57 kg. Ediția din acest an a fost găzduită de capitala Serbiei, orașul Belgrad.

La competiție Anastasia Nichita a a cedat în fața viitoarei campioane Tsugumi Sakurai din Japonia.

De menționat că, pe lângă medalia de argint, sportiva originară din satul Tătărești, raionul Strășeni, a obținut și calificarea la Jocurile Olimpice de la Paris-2024.

La ediția precedentă, care de asemenea a avut loc tot în Belgrad, Anastasia Nichita și-a trecut în palmares primul titlul de campioană mondială.