Șoferul care a lovit doi polițiști de patrulare în raionul Sîngerei ar fi adormit la volan. Declarația a fost făcută de șeful Poliției Naționale, Viorel Cernăuțeanu, după analiza imaginilor video preliminare.
Potrivit oficialului, accidentul s-a produs în timp ce cei doi oameni ai legii documentau o contravenție pe traseu.
„Șoferul mijlocului de transport, din ceea ce vedem din imaginile preliminare, a adormit la volan și a pierdut controlul mijlocului de transport, asta și el declară”, a declarat Viorel Cernăuțeanu pentru TV Nord.
În urma impactului, cei doi polițiști au fost loviți violent și au ajuns în stare gravă la spital. În pofida eforturilor medicilor, cei doi au decedat la spital.
Potrivit Poliției Naționale, Mihail Chiriac, în vârstă de 29 de ani, și Nicolae Dragan, de 25 de ani, au suferit traumatisme grave după ce au fost loviți de o mașină, în timp ce se aflau pe acostament, lângă autospeciala de serviciu staționată regulamentar, cu semnalele luminoase conectate.
Cazul a avut loc pe traseul R6, în satul Grigorăuca, raionul Sîngerei, iar șoferul implicat a fost reținut. Poliția a deschis o anchetă pentru a stabili toate circumstanțele producerii tragediei.

