Mai multă libertate, dar și mai multe riscuri. Numărul incidentelor cu minori este în creștere vara

Vacanța de vară înseamnă mai mult timp liber pentru copii, dar și mai multe pericole. Numărul urgențelor în care sunt implicați minori crește cu până la 20 la sută în această perioadă, spun reprezentanții Serviciului 112. Specialiștii afirmă că multe dintre incidente au loc atunci când copiii sunt lăsați fără supraveghere. Iată de ce, părinții sunt îndemnați să stabilească reguli clare și să fie atenți la activitățile celor mici.

 

În perioada estivală, operatorii Serviciului 112 înregistrează zilnic, în medie, peste 250 de apeluri care vizează direct siguranța copiilor. Potrivit acestora, cele mai grave cazuri sunt raportate seara și noaptea, atunci când minorii sunt supravegheați mai puțin.

” A fost un caz când doi copii au fost lăsați pe scurt timp acasă și fratele mai mare a aplicat o plagă penetrantă în zona obrazului cu un foarfece. Fratele mai mare avea în jur de cinci, șase ani, iar sora mai mică avea trei sau patru ani. ”

În cazul minorilor, spun specialiștii, fiecare minut fără supraveghere poate însemna un risc.

” În perioada de vară este și un timp în care copiii rămân mai mult nesupravegheați, de asta este bine să stabilească niște reguli pentru că ulterior să se evite anumite situații pentru că adesea un singur minut poate deveni urgent pentru un copil.”, a spus Ana Carpovici, purtătoare de cuvânt serviciului 112.

Salvatorii atrag atenția că cele mai multe incidente sunt provocate de curiozitatea copiilor și de lipsa supravegherii.

”Un risc eminent pentru copii este lăsarea nesupravegheați de unii singuri încuiați în casă. În special cu copiii pentru copiii de vârsta de 7, 11, 12 ani. Mulți dintre copii sunt curioși, respectiv se ridică la geamuri, la ferestre și pot cădea de la înălțime.  Totodată și spațiul exterior devine un risc pentru copii, în cazul în care aceștia aleg să meargă pe șantiere de construcții sau în spații forestiere.  Mai mult ca atât, de multe ori copiii în perioada estivală pleacă de unii singuri la bazinele acvatice din țară.”, a declarat Liliana Pușcașu, purtătoare de cuvânt IGSU.

Unii părinți recunosc că își lasă copiii singuri, însă doar pentru perioade scurte și doar după ce le explică foarte clar ce au voie și ce nu au voie să facă.

”Se întâmplă uneori, dar asta doar atunci când eu știu că magazinul sau ceea ce am să fac e aproape de casă și nu durează mai mult de zece minute. Îmi cunosc copii, știu că nu ar face ceva ce le-ar pune cumva viața în pericol. Sunt instructați destul de bine atunci când ies din casă.”

”Până a înțelege copilul toate aceste lucruri, îl lăsam la bunica. Ea ne-a educat și pe noi și pe ei. Era siguranță dacă lăsam copiii la bunei. Eu nu sunt psiholog și nici din învățământ, dar cred că poate fi lăsat de la o vârstă când începe a înțelege. ”

”În mare parte – puterea exemplului, eu cred în asta. Atât timp cât părinții o să aibă un exemplu corect, atunci copilul o să țină cont de ceea ce vede, nu doar de ceea ce-i spunem.”

În situații de risc, autoritățile îndeamnă cetățenii să apeleze imediat numărul unic de urgență 112.

AFLĂ DETALII DESPRE

DISTRIBUIE ȘTIREA