Tragedii la scăldat. Doar în ultimele 24 de ore, doi copii și-au pierdut viața după ce au murit înecați în bazinele acvatice din țară. Cazurile au fost înregistrate la Drochia și Nisporeni.
Primul caz a fost înregistrat în seara zilei de 25 iunie, în iazul din apropierea satului Ochiul Alb, raionul Drochia. Potrivit informațiilor preliminare, mai multe fete au intrat în apă pentru a se scălda, iar o copilă de 10 ani a început să se înece. Un prieten chemat în ajutor a reușit să scoată corpul neînsuflețit al fetei la mal.
Cel de-al doilea incident s-a produs în apropierea satului Soltănești, raionul Nisporeni. Doi adolescenți, ambii în vârstă de 17 ani, au mers la un bazin de acumulare a apei destinat intervențiilor în caz de incendii. La un moment dat, unul dintre ei a alunecat și a căzut în apă. Tânărul care îl însoțea a încercat să-l salveze, însă, neștiind să înoate, a cerut ajutorul localnicilor. Victima a fost scoasă la mal înainte de sosirea echipajelor de intervenție, iar în pofida manevrelor de resuscitare efectuate de medici, viața minorului nu a mai putut fi salvată.
Circumstanțele în care s-au produs cele două tragedii sunt investigate de organele competente.
În urma acestor incidente, IGSU reamintește că scăldatul minorilor fără supravegherea unui adult este strict interzis și reprezintă un risc major pentru viață. Potrivit specialiștilor instituției, cele mai multe cazuri de înec au loc în zilele lucrătoare, când copiii și adolescenții merg la scăldat fără a fi însoțiți de adulți.


