Alexandrin Guțu

Medalie de aur pentru Moldova! Luptătorul de stil greco-roman Alexandrin Guțu devenit campion mondial U-23

Luptătorul moldovean de stil greco-roman Alexandrin Guțu a devenit campion mondial U-23. Acesta a obținut aurul în finala categoriei de până la 77 kg.

Potrivit Ministerului Educației și Cercetării, Alexandrin Guțu a devenit anul acesta și campion european la această categorie de vârstă, titlul câștigat chiar în fața sportivului din Azerbaidjan, Khasay Hasanli.
Pe podium la proba greco-romane a urcat și Vitalie Eriomenco. Sportivul, care este originar din Căușeni, a cucerit medalia de bronz în categoria de greutate de până la 63 kg, după ce l-a învins în duelul pentru locul trei pe un reprezentant din India.
Lotul național de lupte a obținut la Campionatul Mondial U-23 de la Tirana, Albania 6 medalii – 2 de argint la lupte libere, 1 medalie de aur și 1 de argint la lupte feminine și o distincție de aur și una de bronz la stilul greco-roman.