Judocanul Denis Vieru și-a mentinut statutul de lider în clasamentul mondial

Judocanul moldovean Denis Vieru și-a mentinut statutul de lider, pe parcursul anului 2023, în clasamentul mondial în categoria de greutate de până la 66 kg, informează Ministerul Educației și Cercetării.

El a încheiat anul precedent cu un număr de 6580 de puncte, în ierarhia mondială, cu 766 de puncte mai mult decît mongolul Baskhuu Yondonperenlei, care e pe locul secund”, precizează instituția.
Denis Vieru este unul dintre “cei mai dinamici și mai interesanți judocani din circuitul mondial de judo”, potrivit paginii oficiale a Uniunii Europene de Judo.
Reamintim că, pe parcursul anului trecut, Denis Vieru a cucerit medalia de bronz la Grand Slam-ul de la Paris, Baku și Tokyo iar cel mai bun rezultat a fost titlul continental adjudecat în premieră la Campionatul European, rezervat seniorilor.