sursa: mec.gov.md

Debut spectaculos pentru lotul național de kurash. Câte medalii au obținut sportivii

Lotul național de kurash a obținut 16 medalii la Campionatul European. Competiția s-a defășurat în orașul Thessaloniki, Grecia.

La categoria seniori, Vera Zorea a obținut medalia de aur, Ion Godoroja, Constantin Zorea, Gheorghe Pintea și Alina Burghelea – câte o medalie de argint, iar Alexandrina Ghemu a reușit să obțină bronzul.

Alte șase medalii – trei de aur și trei – de argint, au obținut juniorii echipei. Pe prima treaptă a podiumului de premiere la această categorie de vârstă au urcat Constantin Zorea (73 kg), Gheorghe Pântea (81 kg) și Alina Burghelea (78 kg). Marius Marian (90 kg), Lucian Brai (66 kg) și Jasmina Voda (63 kg).

La categoria cadeți, lotul național s-a ales cu patru medalii. Veaceslav Mîțu (60 kg) și Cristina Lepădatu (52 kg) au ocupat locul I, Ianis Nistor (55 kg) s-a situat pe locul II, iar Sabrin Apostol (50 kg) a obținut locul III.

La Campionatul European, rezervat cadeților, juniorilor și seniorilor, au participat peste 200 de sportivi din 21 de țări.