Al doilea Summit Republica Moldova-UE va avea loc la Bruxelles. Printre participanți, lidera Maia Sandu
Cel de-al doilea Summit Republica Moldova- Uniunea Europeană se va desfășura la Bruxelles, pe 22 iunie. Anunțul a fost făcut de instituția prezidențială. Țara noastră va fi reprezentată de șefa statului Maia Sandu, iar Uniunea Europeană de președintele Consiliului European, António Costa, și
Sancțiuni mai dure contra Rusiei și sprijin consolidat pentru Ucraina, conform unui act adoptat la summitul G7
Sancțiunile împotriva Rusiei vor fi înăsprite, iar sprijinul pentru Ucraina va fi consolidat. Acest lucru este prevăzut într-o declarație comună adoptată marți seara, la finalul summitului G7 desfășurat în Franța. Documentul a fost semnat inclusiv de președintele american Donald Trump. Liderii occidentali salută
Criză politică la București: PNL amenință cu excluderea lui Adrian Veștea, candidatul desemnat la funcția de premier
Scandal pe scena politică din România. Adrian Veștea, prim vicepreședintele Partidului Național Liberal desemnat de președintele Nicușor Dan să formeze un nou Guvern, riscă să fie exclus din PNL. Într-un comunicat, conducerea PNL precizează că desemnarea lui Veștea s-a făcut fără aprobarea structurilor
