Autoritățile încearcă să calmeze spiritele și dau asigurări că proiectul de lege privind instruirea militară obligatorie pentru bărbații de până la 55 de ani nu este un motiv de panică. Reprezentanții guvernării susțin că măsura este necesară pentru pregătirea populației în situații de criză. În Parlament, proiectul este privit diferit. Unii deputați îl susțin, iar alții spun că îl vor vota doar în anumite condiții.
Președintele Parlamentului, Igor Grosu, afirmă că proiectul nu trebuie să provoace panică.
”Panica o creează cei care o exploatează. Dar eu vă spun un lucru. Toți trebuie să fim pregătiți, să știm ce avem de făcut. Iată eu vă întreb: „Dumneavoastră știți ce avem de făcut în cazul în care apare o alarmă?” Prima variantă e să ai o trusă. A doua e să ai actele. Nu trece mai întâi mașina peste Prut și după familia. Deci sunt niște lucruri pe care noi trebuie să le cunoaștem. Eu am văzut în Suedia, acolo au un minister al apărării civile, ceva de genul ăsta.”, a spus Igor Grosu.
La rândul său, deputatul PAS Radu Marian susține că instruirea nu va afecta activitatea profesională a participanților, deoarece programul va fi flexibil și adaptat în funcție de disponibilitatea acestora.
”Dacă în momentul în care o să votăm, după consultări, discuții.. nu a ajuns încă în Parlament, dar în momentul în care o să fie votat, o să merg și eu. Eu din câte știu este o flexibilitate. În sensul în care o persoană lucrează și am discutat apropo cu colegii de la ministerul Apărării. Nu va fi niciun fel afectată activitatea și munca unui bărbat. Deci dacă are un job sau un loc de muncă poate să meargă în weekend sau în concediu.”, a spus Radu Marian, deputat fracțiunea PAS.
În schimb, opiniile opoziției sunt împărțite. Unii resping categoric inițiativa, în timp ce alți parlamentari spun că ar putea să o susțină, însă doar cu anumite condiții.
”Este o idee năstrușnică, fără nici o acoperire materială. Și astăzi fracțiunea socialiștilor se va expune categoric împotrivă. Și va chema la raport pe domnul Nosatîi din motiv că aceste declarații creează panică și frică în societate.”, a precizat Vlad Batrîncea, deputat PSRM.
”Foarte bună inițiativă. O susținem, cu condiția că Nosatîi își dă demisia imediat pentru că tipul ăsta omoară în armată un om la două luni. -Dumneavoastă ați făcut armata? -Eu am făcut catedra militară. Și apropo mă încadrez în vârsta respectivă. Dacă mă cheamă mă duc.”, a spus Ion Chicu, deputat fracțiunea ”Alternativa”.
Președintele fracțiunii „Partidul Nostru”, Renato Usatîi, consideră că pregătirea militară ar trebui să fie voluntară, și nu obligatorie.
”Este bună inițiativa. Eu sunt contra armatei obligatorii, pentru că acolo merg copiii din multe familii care nu au ce mânca și nu au părinții cu ce întreține. Sau cei care nu-și pot cumpăra libertatea. Eu consider că trebuie să începem cu pregătire militară voluntară. O să fie un număr foarte mare de oameni care o să vrea, inclusiv eu.”, a spus Renato Usatîi, președintele fracțiunii ”Partidul Nostru”.
Proiectul elaborat de Ministerul Apărării prevede că bărbații cu vârste cuprinse între 27 și 55 de ani, care nu au efectuat serviciul militar, vor urma un curs de instruire militară cu o durată de până la șase săptămâni. În cadrul acestuia, participanții vor dobândi cunoștințe teoretice și practice. Documentul se află în consultări publice și ar urma să intre în vigoare la 1 ianuarie 2027, dacă va fi adoptat de Parlament.


