Munca și performanțele a 80 de elevi din întreaga țară au fost răsplătite de Executivul României. Olimpicii republicani la Limba și literatura română și Istoria românilor și universală, alături de profesorii care i-au pregătit, au fost premiați marți de Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova. Aceștia au primit diplome de excelență și mai multe cadouri. Evenimentul a ajuns în acest an la cea de-a cincea ediție.
Printre laureați se numără și Victoria Rațoi, absolventă a Liceului Teoretic „Ion Creangă” din Chișinău. Tânăra a obținut locul I la Olimpiada Republicană la Istoria românilor și universală și locul III la Olimpiada Republicană la Limba și literatura română. Ea spune că rezultatele sunt rodul muncii depuse și speră să urmeze o carieră în domeniul juridic.
”Pasiunea este din familie probabil. Părinții mei m-au inspirat. Asta înseamnă că mi-am realizat scopul, să iau un loc la aceste două olimpiade. A fost un scop de-al meu încă din clasa a 9-a. Și am muncit în fiecare an de liceu pentru aceste locuri, pentru că le-am luat treptat în fiecare an. Evident, este o bucurie a mea că am obținut. Sper la universitate, la mai mult și la mai mare”, Victoria Rațoi, premiantă.
A fost premiat și Ionuț Croitor, proaspăt absolvent al clasei a IX-a de la Liceul Teoretic „Boris Dînga”. Acesta a obținut mențiune la Olimpiada Republicană la Istoria românilor și universală.
”Pentru mine înseamnă o confirmare a faptului că am muncit. Și mi-am demonstrat mie că eu pot să ajung și să fiu premiant al olimpiadei republicane la istoria românilor și universală. Cred că la începutul clasei a 9-a când am început să învățăm perioada 1914 până în prezent. În mine s-a trezit acea pasiune și interes față de istorie și anume această perioadă. Atunci am înțeles că istoria este pentru mine și că voi reuși la această materie”, Ionuț Croitor, premiant.
Distincții au primit și profesorii care au contribuit la pregătirea olimpicilor.
”Desigur se ascunde foarte multă muncă, foarte multă străduință din partea elevilor, dar și a profesorilor. Mulți elevi buni sunt, dar ei au nevoie de susținere din partea noastră, de motivație, să creadă în puterile lor. Dar desigur că principalul e să muncească el, să vrea el”, Serafima Boaghe, profesoară de Istorie Română și Universală.
”Cea mai mare provocare este atunci când copilul este mic, când noi îi preluăm din clasele primare. Atunci abia descoperim cel care are curiozitate, pasiune, cel care vrea să cerceteze, cel care este interesat de istoria. Și pe parcursul anilor de gimnaziu îi creștem, ca să ne bucurăm abia în clasa 9-a de primele roade”, Victoria Pila, profesoară de Istorie Română și Universală.
La ceremonia de premiere a participat și ministrul Educației, Dan Perciun.
”Țin să vă mulțumesc încă o dată și să vă fericit. Iar din partea ministerului educației și cercetării să vă asigur că vom depune toate eforturile pe zona istoriei și limbii și literaturii române, ca să crească nivelul de competență între tuturor elevilor și a celor din școlile de predare în limba română și a celor cu predare limba rusă„, Dan Perciun, Ministrul Educației.
Este al cincilea an consecutiv în care Departamentul pentru Relația cu Republica Moldova, din cadrul Guvernului României, susține aceste competiții, inițiativă care a devenit deja o tradiție.
”E foarte important ceea ce faceți și vă rog să mă credeți pe cuvânt. Voi sunteți speranța unui viitor mai bun pentru Republica Moldova. Voi veți construi această țară europeană și voi sunteți cei care lua niște hotărâri foarte importante în viitor pentru voi, pentru familii, pentru comunitatea în care sunteți”, Cristian-Leon Țurcanu, ambasadorul României în Republica Moldova.
Elevii claselor a IX-a și a XII-a care au obținut premii la aceste olimpiade au beneficiat de nota 10 din oficiu la examenele naționale.

