olympic.md

Trei medalii de aur pentru sportivii moldoveni la Campionatul Țărilor Mici din Europa

Trei medalii de aur pentru sportivii moldoveni la Campionatul Țărilor Mici din Europa. Rezultatele și punctajul obținut le acordă sportivelor puncte bonus în clasamentul World Athletics, care este utilizat pentru selecția la Jocurile Olimpice de la Paris.

Republica Moldova a fost reprezentată de trei atlete la Campionatul Țărilor Mici, iar toate trei au câștigat medalii de aur. Alexandra Emilianov a triumfat la aruncarea discului cu o performanță de 61.87 metri, Dimitriana Bezede a obținut aurul la aruncarea greutății cu 17.68 metri, iar Andreea Stavila a câștigat proba de 3000 metri obstacole cu un timp de 10:02.55.
Rezultatele și punctajele obținute le acordă sportivelor puncte bonus în clasamentul World Athletics, care este utilizat pentru selecția la Jocurile Olimpice de la Paris. Următorul concurs ce poate aduce puncte este Campionatul Național de Atletism, programat pentru 29 iunie pe stadionul Dinamo din Chișinău.