Sportivii moldoveni au obținut 18 medalii la Campionatul Mondial WAKO

Luptătorii de kickboxing oriental din Republica Moldova au obținut 18 medalii la Campionatul Mondial WAKO, rezervat juniorilor și cadeților. Competiția s-a desfășurat la Budapesta, Ungaria.

Două medalii de aur și-a trecut în palmares Ioan Casco, în categoria de greutate de până la 63 kg, care a urcat pe prima treaptă a podiumului de premiere la probele kick light și light contact.

Și luptătorii Daniel Maximenco (-48 kg, K-1), Dumitru Vengher ( -51 kg, light contact) și Chiril Saprighin (-54 kg, light contact) au obținut medalii.

Cu titlu de vicecampioni mondiali s-au ales Edurdo Cincilei (-54 kg, full contact), Dan Stoian (-67 kg, K-1), Ion Cotur (-45kg, low-kick) și Igor Cherdivară (-75 kg, low-kick).
Podiumul de premiere a fost completat de Dumitru Dilion (-81 kg, low kick), Leonardo Ciobanu (-63.5 kg, full contact), Alexei Cilei (-63.5 kg, K-1), Ruslan Oală (-42 kg, K-1), Nichita Novac (-42 kg, low-kick), Nichita Baranov (-48 kg, low kick), Anghelina Popa (-27 kg), Nikita Bogomolov Nikita (- 48 kg) și Kira Bogomolov(-48 kg, K-1).
Lotul național de kickboxing oriental s-a clasat pe locul 18 din 65 de țări. La Campionatul Mondial WAKO din Budapesta, Ungaria au participat 3012 sportivi.