Olga Cebotari a părăsit Comitetul Executiv Politic al Partidului Socialiștilor din Republica Moldova, decizie care, potrivit experților consultați de ONE TV, este legată de neînțelegerile pe care aceasta le are de mai mult timp cu liderul formațiunii, Igor Dodon. Analiștii susțin că tensiunile dintre cei doi s-ar fi accentuat inclusiv pe fondul relațiilor politice de la Moscova ale Olgăi Cebotari. În opinia acestora,Olga Cebotari ar putea încerca, în perioada următoare, să își consolideze poziția și să intre în competiția pentru conducerea PSRM.
Președintele Comunității WatchDog.md, Valeriu Pașa, afirmă că conflictul dintre Igor Dodon și Olga Cebotari este unul evident de mai mult timp. Potrivit lui Pașa, neînțelegerile ar fi generate de conexiunile directe pe care le are Cebotari la Moscova.
”Sursa conflictului este că ea tot a încercat și probabil a și făcut lucruri peste capul domnului Dodon și a conducerii PSRM, ceea ce nu putea să producă un anumit conflict. La un moment dat, chiar și în public și-au transmis săgeți. Ceea ce se întâmplă extrem de rar în Partidul Socialiștilor. Dacă este să considerăm este că Igor Dodon a învins? Da. Nu cunoaștem dacă este o victorie de etapă sau într-adevăr a reușit să-și consolideze influența în PSRM. Igor Dodon a demonstrat de-a lungul anilor o capacitate de supraviețuire de invidiat”, a spus Pașa.
Mai mult, analistul politic, Mihai Isac, subliniază că scopul Olgăi Cebotari este să ajungă la conducerea PSRM.
,,Este clar că această decizie nu a fost luată fără binecuvântarea unor cercuri din capitala rusă. Doamna Cebotari se va lansa cu siguranță într-o operațiune politică specială pentru preluarea conducerii Partidului Socialiștilor, cel mai probabil după alegerile locale viitoare, unde este clar că Partidul Socialiștilor va pierde și alte poziții pe care le deține în acest moment.”, a spus Isac.
În data de 21 iunie, Olga Cebotari a anunțat printr-un mesaj pe Facebook că și-a depus demisia din funcția de membru al Comitetului Executiv Politic, din care a făcut parte din anul 2023, subliniind că
rămâne în continuare membră a formațiunii, deputată a fracțiunii PSRM, precum și șefă a Departamentului Relații Externe și a Departamentului de Femei.
,,Această decizie a fost determinată de modul în care a fost adoptată extinderea Comitetului Executiv Politic. Pe la spatele altor membri ai CEP a fost pregătită extinderea acestui organ, fără o argumentare clară a necesității unei astfel de măsuri și fără o discuție deschisă între colegi. Consider că această acțiune urmărește configurarea unei majorități comode în interiorul acestui organ, creând premisele unui proces decizional controlat și previzibil, în care opiniile divergente riscă să fie ignorate sau marginalizate”, a notat aceasta.
Olga Cebotari a mai detaliat că nu poate accepta să facă parte ,,dintr-o structură în care dezbaterea autentică este înlocuită de validarea formală a unor decizii prestabilite”, precum și nu-și poate asuma responsabilitatea pentru hotărâri care nu o reprezintă și cu care nu este de acord.
Plecarea ei din Comitetul Executiv vine după ce, în primăvara acestui an Igor Dodon a recunoscut că nu există unitate în formațiunea pe care o conduce, iar partidul este fragmentat în mai multe grupuri și unii colegi își doresc să-l înlăture de la conducere și chiar să-l vadă în închisoare pe fondul problemelor sale penale. Atunci, socialistul a menționat-o pe Olga Cebotari, care a negat ulterior că ar dori să-l înlăture pe Igor Dodon din fruntea PSRM.

