Încă o victorie pentru Moldova. Mihaela Samoil a cucerit bronzul la Campionatul European de lupte feminine

Moldoveanca Mihaela Samoil a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de lupte feminine, rezervat sportivelor sub vârsta de 23 de ani, informează Ministerul Educației și Cercetării.

Competiția se desfășoară la Baku, Azerbaidjan.
Sportiva a învins-o în finala mică a categoriei de greutate de până la 55 kg pe turcoaica Tuba Demir, cu scorul de 8-4.
Până a completa podiumul de premiere, ea le-a mai învins pe azera Gultakin Shirinova și unguroaica Roza Szenttamasi.
Lotul național de lupte feminine și-a mai asigurat cel puțin încă o medalie la europenele de la Baku. Irina Rîngaci va disputa finala categoriei de greutate de până la 65 kg împotriva Ekaterinei Koshkina.
Republica Moldova a cucerit până acum trei medalii la lupte greco-romane și una la lupte feminine la Campionatul European U-23 de la Baku.