Sursa: Matt McNulty - UEFA

Echipa națională de fotbal a Spaniei este noua campioană europeană

Echipa națională de fotbal a Spaniei este noua campioană europeană. „La Furia Roja” a învins în marea finală cu scorul de 2:1 echipa Angliei.

Spania a deschis scorul în minutul 47. Nico Williams a marcat din pasa lui Lamine Yamal. Ibericii își puteau dubla avantajul peste alte 9 minute. Echipa Albionului a restabilit egalitatea în minutul 73. Jude Bellingham i-a așezat balonul lui Cole Palmer, iar ultimul a marcat cu un șut plasat din afara careului, scrie moldova1.md.

Ibericii au dat lovitura de grație în minutul 87. Mikel Oyarzabal a marcat din pasa lui Marc Cucurella. Anglia nu a renunțat, dar a ratat 3 ocazii de gol la una și aceiași fază. Deși au insistat, „Leii Britanici” nu au putut restabili egalitatea.

Acesta este al patrulea titlu continental cucerit de echipa Spaniei după cele din 1964, 2008 și 2012. În aceste condiții, „La Furia Roja” a devenit cea mai titrată echipă națională din Europa. De partea cealaltă, Anglia a pierdut a doua finală de Campionat European consecutiv. În urmă cu 3 ani, discipolii lui Gareth Southgate au cedat în fața Italiei în seria loviturilor de departajare.