Cel de-al doilea summit Republica Moldova–Uniunea Europeană începe luni la Bruxelles

Cel de-al doilea summit Republica Moldova–Uniunea Europeană începe astăzi la Bruxelles. Reuniunea se va desfășura în a doua parte a zilei, cu participarea șefei statului Maia Sandu, și va fi găzduită de președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, Antonio Costa.

Viceprim-ministra pentru Integrare Europeană, Cristina Gherasimov, a anunțat, printr-un mesaj publicat pe Facebook, că cei trei lideri vor discuta despre viitorul Republicii Moldova în Uniunea Europeană, progresele înregistrate în procesul de aderare, integrarea treptată în piața unică europeană, investiții, securitate și noile oportunități pentru cetățeni și companii. Potrivit unui comunicat al Consiliului European, summitul reprezintă o oportunitate de a evidenția importanța strategică a viitorului Republicii Moldova în cadrul Uniunii Europene și de a consolida parteneriatul dintre cele două părți. Conform instituției prezidențiale după reuniune, în jurul orei 16:30, ora Chișinăului, este programată o conferință de presă comună a liderilor. Evenimentul are loc la doar o săptămână după deschiderea oficială a negocierilor de aderare pe primul grup de capitole, „Valorile fundamentale”, la Luxemburg. Primul summit Republica Moldova–Uniunea Europeană s-a desfășurat pe 4 iulie 2025, la Chișinău.

AFLĂ DETALII DESPRE

DISTRIBUIE ȘTIREA