Agricultorii suspendă temporar protestele. Asociația „Forța Fermierilor” a anunțat încetarea manifestațiilor desfășurate în țară, după discuțiile purtate la Parlament. Reprezentanții agricultorilor spun că autoritățile au acceptat să reanalizeze unele dintre revendicările lor, însă avertizează că vor relua protestele dacă nu vor primi răspunsurile așteptate.
La discuțiile din Parlament au participat miniștrii Finanțelor și Agriculturii, precum și mai mulți deputați ai majorității.
„După aproape două ore de discuții, am rămas cu impresia că, pentru toți cei prezenți, cu excepția ministrului Finanțelor, era clar că o cotă a TVA de 20% pentru producția agricolă nu poate fi acceptată. La final, Ministerul Finanțelor a propus o variantă alternativă: aplicarea unei cote de TVA de 0% pe întregul lanț cerealier și oleaginos. Însă acest proiect este, deocamdată, într-o fază incipientă și necesită multe discuții” , afirmă agricultorii.
Agricultorii au propus menținerea cotei reduse de TVA pentru sectorul agricol și continuarea discuțiilor privind eventuale soluții alternative. În urma negocierilor, fermierii au decis să suspende protestele, însă avertizează că le vor relua chiar și în plină campanie de recoltare, dacă autoritățile nu vor confirma clar că TVA-ul pentru sectorul agricol nu va fi majorat la 20%.
Amintim că, pe 24 și 25 iunie, fermierii au protestat în mai multe regiuni ale țării. În timpul manifestațiilor, au blocat mai multe drumuri naționale, inclusiv căile de acces spre unele puncte de trecere a frontierei cu România și Ucraina.

