digi24

EURO 2024. Meci istoric pentru tricolori: România a învins Ucraina cu 3-0

România a învins Ucraina cu 3-0 în primul meci din grupa E la EURO 2024. Partida s-a jucat pe stadionul Allianz Arena din Munchen, care are o capacitate de 70.000 de locuri, toate fiind ocupate. UEFA estimează că aproximativ 30.000 de suporteri români au fost prezenți pe stadion.

17 iunie va rămâne o zi memorabilă pentru tricolori, care au strălucit în meciul de debut. România a obținut prima victorie la EURO după 24 de ani, câștigând cu 3-0, marcând astfel al doilea succes din istorie la turneele finale și prima victorie cu o diferență atât de mare.

Golurile acestei victorii au fost marcate de Nicolae Stanciu (minutul 29), care a șutat năprasnic direct în vinclul porții apărate de Andriy Lunin, Răzvan Marin (minutul 53) și Denis Drăguș (minutul 57), scrie digisport.ro.

digisport.ro

Aceasta este doar a doua victorie a României la Campionatele Europene. Prima victorie a fost obținută în ediția din 2000, când „tricolorii” au învins Anglia cu 3-2.

În următorul meci de la EURO 2024, România va juca împotriva Belgiei, sâmbătă, 22 iunie.