Maia Sandu, despre scandalul de la Moldatsa: „Este un eșec al instituțiilor statului”

Scandalul de la întreprinderea Moldatsa reprezintă un eșec al instituțiilor statului, afirmă președinta Maia Sandu. Șefa statului spune că a aflat din presă atât despre informațiile false incluse în CV-ul fostului director Dumitru Vangheli, cât și despre salariile de zeci de mii de lei acordate unor angajați, inclusiv comunicatoarei Anastasia Taburceanu, verișoara sa. Maia Sandu declară că nu înțelege cum poate fi justificat un salariu de 120 de mii de lei pentru această funcție și spune că banii trebuie returnați.

 

Președinta Maia Sandu a subliniat că nu a avut nicio implicare în angajarea verișoarei sale, Anastasia Taburceanu, în funcția de comunicator la Moldatsa. Șefa statului afirmă că a aflat abia din investigațiile de presă că aceasta a fost angajată fără concurs și că a beneficiat de un salariu de peste 100 de mii de lei pe lună.

”Este clar că nu a putut să livreze un comunicator pentru o sumă de 120.000 de lei, deci nu-mi imaginez ce poate să livreze un comunicator la Moldatsa pentru așa o sumă, așa cum nu pot să-mi imaginez ce poate să livreze un șofer care a primit 60.000 de lei pe lună. Singurii oameni care trebuie să aibă salarii mari și competitive la nivel internațional sunt controlorii pentru că de ei depinde siguranța spațiului aerian. Restul arată a bani nemeritați, nu știu ce a produs, după mine este amoral să iai bani nemeritați.”, a declarat Maia Sandu.

Lidera de la Chișinău a mai subliniat că banii încasați nejustificat trebuie returnați.

 ,,Nu este treaba mea, este treaba APP-ului și a instituției să vadă cum acești bani pot fi întorși: în cel mai complicat caz, dar dacă nu pot fi întorși la Moldatsa, toți acești bani trebuie donați la o casă de copii, la o casă de bătrâni, deci există suficiente modalități prin care acești bani trebuie să meargă acolo unde ei sunt meritați”., a spus șefa statului.

Maia Sandu consideră că scandalul de la Moldatsa, izbucnit după apariția informațiilor privind presupuse date false din CV-ul fostului director Dumitru Vangheli, angajările controversate și salariile de zeci de mii de lei acordate unor angajați, reprezintă un eșec al instituțiilor statului.

,,Ceea ce s-a întâmplat la Moldatsa este un eșec al nostru pentru că nu am verificat lucrurile corect. În același timp, faptul că o rudă de-a mea a primit bani pe care nu i-a meritat, nu este vina mea, așa cum rudele mele nu răspund pentru acțiunile mele, așa și eu nu răspund pentru acțiunile lor”, a mai precizat Maia Sandu.

Și președintele Parlamentului, Igor Grosu, susține că scandalul a afectat imaginea guvernării.

,,Noi regretăm și condamnăm cazul Moldatsa. Îl regretăm. Ne cerem scuze pentru acest incident, asta nu umbrește prestația altor persoane care au fost promovate în diferite funcții. Da, cazul ăsta este ieșit din comun. Această persoană a reușit din păcate și instituțiile nu au identificat la timp că are probleme de integritate. A ascuns niște lucruri. Noi târziu am aflat”, a declarat președintele Parlamentului, Igor Grosu.

La rândul său, președintele Comisiei economie, buget și finanțe, Radu Marian, care a susținut numirea lui Dumitru Vangheli la conducerea Moldatsa, a recunoscut că a greșit.

 ,,Da, îl cunoșteam, am văzut acest CV, dar nu m-am ocupat… Am copilărit într-o ogradă, îl știam demult.  Într-adevăr am greșit și instituțiile au greșit, el a mințit și asta este regretabil. Și noi trebuie să învățăm ceva din acest lucru. Să înțeleg că sunt voci care cer demisia mea. Uitați-vă, eu mi-am făcut treaba onest”, a spus Radu Marian, președintele comisiei economie, buget și finanțe.

Anastasia Taburceanu și-a anunțat recent demisia și a declarat că va restitui toate sporurile și adaosurile salariale încasate. Totodată, Dumitru Vangheli a fost demis din funcția de director al întreprinderii Moldatsa, iar Agenția Proprietății Publice a inițiat o anchetă privind activitatea întreprinderii, inclusiv modul în care au fost stabilite salariile angajaților.

AFLĂ DETALII DESPRE

DISTRIBUIE ȘTIREA